• Emre Kutlu

“Gitme Sana Muhtacım” unicorn!

Dünya çapında büyük ve ölçeklendirilebilir bir şirket haline gelmiş girişimlere unicorn denir (uber, paypal, netflix, youtube v.b.) bilgisini paylaştıktan sonra asıl konuya geçmek istiyorum.


On yedi yıllık (okurken de çalışmıştım :) ) iş hayatımda yıllarca yazılım eğitimleri verip yazılım mühendisi yetiştirdim, bir çok yazılım projesi yaptım, çok sayıda proje yönettim, defalarca kez yazılım ekibi kurdum. Bu egolu gibi görünen girişi neden mi yaptım? Şunu söylemek için : Hayatımın hiç bir döneminde bir teknoloji ekibi kurarken bu dönemki kadar zorlanmadım. Bu haykırışımı dikkate alın , büyük oranda yazılımcılar bu ülkeden gitmiş. Yok. Herkes Hollanda’dan, Kanada’dan, Almanya’dan, Finlandiya’dan, Estonya’dan, Litvanya’dan, Letonya’dan, İngiltere’den el sallıyor. Düşünsenize dünyanın en popüler programlama dili Phyton’u biliyorsunuz, yaşınız 30 civarlarında. Yapay zeka ve makine öğrenmesi konusunda ingilizce makaleler okumuş ve küçük de olsa bir şeyler deneyimlemişsiniz. Yukarıdaki ülkelerin her birinden size aylık net maaş üç bin beş bin euro civarında teklifler geliyor. Maddi boyutunun yanında bir de manevi boyutu var. Teknoloji devleri ile dost, onlara posta koymayan ve kavga etmeyen ülkelere gideceksiniz. Teknoloji için yatırımlar yapan, teşvikler veren (tanıdıklara değil), teknoloji vergisini düşük tutan ülkelere gideceksiniz. Kısacası sizin değerinizi bilen bir ülkeye gideceksiniz. Akşam eve gidip tv açtığında birbirine küfür eden siyasiler yok, normal şartlarda bakkal dükkanınızı emanet etmeyeceğiniz vekiller yok, kasvetli akşam haberleri yok, hafta sonu çalışmak asla yok, her an “beni ne ile suçlarlar acaba” diye korku ve endişe yok, Geçim kaygısı yok. Sen gitmez misin kardeş? Bir an düşününce bile rüya gibi geldi. Gitmez misin? Giden gelmiyor, acep ne iştir?


Şimdi sen kendi evlatlarını burada tutamayacak kadar onları rahatsız etmişsen, onları anlamak yerine sürekli onları başka başka şey olmak ile suçlamışsan, tek tip bir gençlik istemiş ve onun haricindekileri de ötekiler diye görmüş ve dışlamışsan ve ötekilerin eğlencelerine, özgürlüklerine müdahale etmiş ve onları kaçırmışsan… Sana yatırım yapmaya kim gelir? Ülkenden teker teker teknoloji devlerini kovmuşsan sana kim yatırım yapar? Yetişmiş beyinlerini bu topraklarda tutamamışsan ve burada artık o yetişmiş beyinler yoksa kim Türkiye ofisini açar? Paypal kaçtı, überi taksicilerden oy alabilmek adına kurban ettin ve kaçırdın… diğer ünicornlar gelmiyorlar bile. Son kale Netflix kalmıştı RTÜK denetleyecek dedin. Arkadaşım sen interneti denetleyebilir misin? Instagram videolarını, facebook videolarını denetleyebilir misin? Youtube videolarını denetleyebilir misin? Sen internetten daha mı büyüksün? Sen kendini ne sanıyorsun? Buyur sana ispatı hem de okkalı cevabı by CMYLMZ https://www.instagram.com/p/B0wFcdUhXwu/?utm_source=ig_web_copy_link


Hep diyorum kendi kendime, bu Türkiye ne kadar büyük pazarmış ve ne büyük fırsatmış ki bunca bürokrasiye rağmen bu adamlar bu ülkede kalmak için her şeyi yapıyorlar. Bunu derken de kendi kendime hep çekiniyorum, bizim yetişmiş beyinlerimiz gibi bu şirketler de “eeeehh uğraşamam” deyip çekip giderse? İçim Ürperiyor, ya evde yoksa ?

Bütün bu makaleyi yazarken aklımda ve arka planda hep aynı Zeki Müren şarkısı çalıyor…


Gitme sana muhtacım Gözümde nursun başımda tacın muhtacım Beni öldür öyle git Yaşamak için senin sevgine muhtacım


Muhtacım gözlerine Muhtacım sözlerine Uzattım ellerimi Muhtacım ellerine gitme


Şimdi bomboş ellerim Seni çağırır yaşlı gözlerim Muhtacım


Beni öldür öyle git Yaşamak için senin sevgine muhtacım


Sensiz bir dünyadayım Gerçekten uzak bir rüyadayım muhtacım Beni sensiz dünyadan Sonsuz rüyadan…

0 görüntüleme

© 2023 by Emre Kutlu

  • LinkedIn - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Pinterest - Siyah Çember
  • Facebook - Black Circle

Follow me on social netwroks